Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profesoři

                                                           Albus Brumbál

Albus Percival Wulfric Brian Brumbál je považován za nejmocnějšího kouzelníka 20.století. Narodil se v roce 1881. Již ve škole vynikal neobyčejnými magickými schopnostmi. Později v Bradavicích začal vyučovat přeměňování, a po odchodu Armanda Dippeta se stává ředitelem. Ve filmovém zpracování ho hráli Richard Harris a po Harrisově smrti od třetího dílu série Michael Gambon.

                                           

                                             Minerva McGonagllová

 

Minerva McGonagallová  je zástupkyní ředitele Bradavic, ředitelkou nebelvírské koleje,později ředitelkou Bradavic, od prosince 1956 profesorkou přeměňování (všechny předchozí funkce převzala po Albusi Brumbálovi). Patří mezi nejlepší čarodějky, je jedna ze sedmi registrovaných zvěromágů (bere na sebe podobu mourovaté kočky). V knize se poprvé objevila již v první kapitole.

Je vysoká a přísně vyhlížející. Má černé vlasy svázané do drdolu a nosí smaragdově zelené šaty a špičatý klobouk nakloněný na jednu stranu. Nosí hranaté brýle. Je přísná, ale spravedlivá. Neprojevuje moc často emoce, i když vše cítí. Když se projeví, může to být pro ostatní šok. Harry tvrdí, že jedna z nejhorších věcí, kterou v životě slyšel byl výkřik profesorky McGonagallové na konci sedmého dílu, když se dozvěděla o tom, že je Harry mrtvý. V mládí studovala v nebelvírské koleji.

 

 

                                       Filius kratiknot

Filius Kratiknot je profesorem kouzelných formulí a ředitel havraspárské koleje.

V knize je popisován jako maličký hubený kouzelník, který se vždycky musel postavit na hromádku knih, aby viděl přes stůl. Vyskytly se proto domněnky, že je napůl skřet a napůl kouzelník. Jeho přesné stáří není známo, z knihy lze vyvodit, že není právě nejmladší.

Často pracuje také mimo učebnu, protože pomáhá vybavit školu obrannými formulemi. Učil třeba poznat vstupní bránu podobu Siriuse Blacka. V pátém díle odstranil většinu z toho, co způsobily vynálezy Freda a George Weasleyových, kterých se nemohla Dolores Umbridgeová zbavit. Na památku na toto období však ponechal část bažiny, kterou stvořili uvnitř školy s tím, že to je "ukázka dobře provedeného kouzla". V sedmém díle bojuje v závěrečné bitvě o Bradavice s Yaxleyem a Antonínem Dolohovem.

  

                                                     Horácio Křiklan

Horácio Křiklan se v sérii objeví až v šestém díle. Býval učitelem lektvarů a ředitelem zmijozelské koleje v Bradavicích. Na tato místa pak postupně nastoupil znovu.

Na místo profesora lektvarů nastoupil na žádost Albuse Brumbála. Hlavní zásluhu na přesvědčení Křiklana má Harry Potter, kterému se nevědomky povedlo Křiklanovi připomenout dřívější oblíbené a slavné studenty, s nimiž Křiklan stále komunikoval do doby, než se ho smrtijedi pokusili přemluvit, aby rozšířil jejich řady. Jmenováním Křiklana do funkce profesora lektvarů Brumbál sledoval zřejmě mnohé záměry. Mimo jiné také doufal, že od Křiklana získá vzpomínku, která se týká lorda Voldemorta.

 

                                  Zlatoslav Lockhart

Je narcistická čarodějnická celebrita, která napsala mnoho knih o svých velký úspěších v boji s nebezpečnými tvory. V druhém díle se stal učitelem Obrany Proti Černé Magii.

                                         

                                   Pomona Prýtová

Pomona Prýtová  je bradavickou profesorkou bylinkářství a ředitelkou mrzimorské koleje.

V knize je profesorka Prýtová popisována jako obtloustlá malá čarodějka, která má hábit často špinavý od hlíny, protože tráví mnoho času ve sklenících. Ačkoli se objeví již v

prvním díle

, větší roli dostane až ve

druhém díle

, kde učí své studenty druhého ročníku o mandragorách, pomocí kterých později spolu s

madam Pomfreyovou

vyléčí napadené

baziliškem

. Jako většina bradavických učitelů je později proti

Dolores Umbridgeové

a nehlasně podporuje

Harryho

v tom, že chce odhalit veřejnosti pravdu o

Voldemortovi

.

 

 

                                                          Quirinus Quirell

Je profesorem obrany proti černé magii. V prvním díle je řečeno, že začal koktat po incidentu s upíry a ježibabou na svých cestách. Harry ho poprvé potkal v Děravém kotli. Krátce poté se Quirell vloupá do banky Gringottových. Zatímco Harry po celý školní rok podezírá ze všech Quirellových činů Snapea. Quirell se snaží během famrpálového zápasu kletbou Harryho shodit z koštěte, během Halloweenu pustí do školy trolla a nakonec se i vydá pro Kámen mudrců.

                                             

                                      Sibylla Trelawneyová

Sibylla Patricia Trelawneyová je profesorkou jasnovidectví. Poprvé se objevila ve třetím díle, když začali Harry, Ron a Hermiona chodit na hodiny jasnovidectví. Všichni tři okamžitě začali tvrdit, že je Trelawneyová šarlatánka. Podle McGonagallové Trelawneyová předpovídá každý rok smrt jednoho studenta, ale doposud žádný z nich nezemřel, v Harryho ročníku předpověděla "nečekaně" Harryho smrt a poté mu ji předpovídala opakovaně.. Většina jejích předpovědí se nevyplní, ale čas od času se do něčeho strefí. Jsou známy dva případy, kdy předpověděla skutečné předpovědi. Poprvé předpověděla osud Harryho a Voldemorta, podruhé návrat Voldemorta po tom, co se k němu vrátí jeho věrný služebník Petr Pettigrew.

 

                                               Charity  Burbagerová

Byla profesorka studia mudlů v Bradavicích. Svoje místo převzala po profesoru Quirinusovi Quirellovi, který se v roce 1991 stal učitelem obrany proti černé magii.

                                           

                          Rubeus Hagrid         

Studoval v Bradavicích ve stejné době jako Tom Rojvol Raddle. Do školy nastoupil v roce 1940 a studoval v Nebelvíru. Raddle ho nalezl, jak se stará o akromantuli Aragoga a obvinil ho, že je Zmijozelův dědic a on způsobil smrt Ufňukané Uršuly. Hagrid je proto vyloučen ze školy a jeho hůlka je zničena. Tu si ale uložil do růžového deštníku a ačkoli kouzla používat oficiálně nesmí, když ho nikdo nevidí, kouzlí. Díky Brumbálovi, který byl v době Hagridova vyloučení učitelem přeměňování, který přemluvil ředitele Dippeta, mohl Hagrid v Bradavicích zůstat jako hajný a klíčník. Na začátku školního roku také převáží prvňáky na člunech přes jezero do školy.

 

                                          Rolanda Hoochová        

Profesorka létání, rozhodčí famfrpálových zápasů.

 

                                                 Wilkie Křížek

Profesor přemisťování vyslaný ministerstvem.

 

                                                 Remus Lupin

Remus John Lupin /Náměsíčník/ se poprvé objevuje ve třetím díle, kde se stává profesoremObrany proti černé magii na Bradavické škole čar a kouzel, tu v mládí navštěvoval společně s matkou a otcem Harryho. Byl studentem nebelvírské koleje a jedním ze skupiny přátel přezdívajících si Pobertové, což byli tvůrci Pobertova plánku. Je vlkodlak, kteroužto vlastnost se snaží všemožně potlačovat.

 

                                                Alastor Moody

Alastor Pošuk  Moody je bývalý bystrozor, možná nejslavnější ze všech, a také dobrý přítel bradavického ředitele Albuse Brumbála. Jednu nohu má dřevěnou a důsledkem střetu s Evanem Rosierem nemá vlastní oko, a proto má kouzelné. V době, kdy Harry navštěvuje čtvrtý ročník Bradavické školy čar a kouzel, přijme na jeden rok místo učitele obrany proti černé magii.

 

                                               Severus Snape

Patnáct let byl profesorem lektvarů na bradavické Škole čar a kouzel, šestnáctý rok vyučoval Obranu proti černé magii. Je nejméně oblíbeným profesorem Harryho Pottera, ke kterému se od začátku chová s despektem a záští. Severus Snape má podle popisu sinalou pleť, studené černé oči, hákovitý nos, mastné černé vlasy po ramena a žluté zuby. Obléká se výhradně do dlouhého černého hábitu, ve kterém připomíná „přerostlého netopýra“.

 

                             Dolores Jane Umbridgeová

Dolores Jane Umbridgeová  se poprvé objevuje v pátém dílu Harryho Pottera. Je to první náměstkyně ministra kouzel, v pátém díle profesorka obrany proti černé magii, bradavická vrchní vyšetřovatelka a po Brumbálově utěku na čas i ředitelkou Bradavic.

Je to malá a tlustá žena připomínajcí ropuchu. Má šedé vlasy. Nosí většinou růžový obleček, mašli a nenávidí děti. Její kancelář je jak v Bradavicích, tak i na Ministerstvu kouzel vyzdobena obrázky koček. Její patron má také podobu kočky.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář